I want to apologize in advance. If I do not respond to every comment on my blog I am sorry. I do read them all. . Also if you follow/read my blog and notice I haven't added you to my follow panel please let me know.

Thank you Kazzamm

Wednesday, October 6, 2010

Random thoughts for today (Coke and/or Pepsi or various sodas)

Hey Wal-Mart, Target, Publix, walgreens etc etc etc ...
How about some price stability ?! 1 week a 12 pack of cokes is $3 the next its $4.89. Hey /b/astards ya don't need to place this stuff on sale. I am too lazy to do the research but I suspect the demand for coke (all types) stays fairly stable except under the most extreme of economic crisis (is that es? y crisey? wtfe) Quit making me have to watch ads and stockpile last month to wait for the next "sale". What do I think would be a fair price? $3.30. Reason ? ... $3.30 and assume 10% tax. yeah high I know and lots of states dont tax food but anyways ...

$3.30 + 10% = $3.63 / 12 cans = $0.3025 / can. I remember when you could get a 12 pack for $2. That was @ $0.19 each 15 years ago. I refuse to accept that inflation has caused the need for $5 / 12 pack. Especially when you see them on sale occasionally for $2.50. If you can afford to sell them at $2.50 for 12 now vs the standard $2 for 12 10-15 years ago then IMO $3.30 is a fair value. That 50%+ of inflation in 15 years. This isn't the housing market. We are talking an item that is 50% or more H2O.


Alright economists and science freaks I know my numbers have no evidence to support them, cba to do real research, so dont start your flame wars. I haven't the energy or desire to argue with yall.


  1. Haha, I agree, overpriced shit is overpriced >:O

  2. Hey I get pissed when I see prices change within days or weeks.

  3. The sad part is if you drink 2-3 sodas a day for a year or so ... your become addicted to caffeine its just as addictive as nicotine and cokes have as many chemicals as cigarettes

  4. all that for.. carbonation+water+flavoring... seems ridiculous... no wait, it is ridiculous!

  5. Try something: stop buying things that have an increase of price. After a month you fridge will be empty.
    All these corps are making huge amount a of money on our backs. We should start to produce our own food and say a big F**K! to these corps.

    S! more than ever...

  6. Don't drink coke, that stuff rots you faster than TV!!

  7. @ gypsy ... yeah I know. Problem is two fold A the caffiene really does help with headaches and B im addicted.

  8. When it comes to your post, GTL can also stand for "Great Thoughts at Length"... keep it up!